Instructions
Course Homepage
Prices
Rubric
Examples!
For this project you will plan a party for our class! You will need to make sure that you have enough food and fun for everyone that will be there.

To start off you will need to decide what you need at your party. Since we have 20 students in our class you will need to "buy" enough food, cups, drinks, and favors for everyone to get enough. You will need to go to store websites (links here) and pick what you want. You are not limited to the sites I picked.

Create a database with all of your supplies. On this database you need to include the price of each item, how many students one package will serve, and how many packages you would buy.

Based on the Prices on the websites you will create a spreadsheet with your budget. You will need to do all of your work on a separate sheet of paper turned in before starting your Excel Spreadsheet. On the spreadsheet include the item, price, amount to get, what it will cost to get all of that item you need, the total cost of everything, the amount of your budget, and the amount left over.

As you know you can only spend as much as you earn. You earned your money throughout the year with your grades. Your grade for this project will be based on how well you spend your money.